سعید ایزدی

این روزها شاهد جنگ لفظی و مبادله کلامی تند بین مقامات کشورمان و آمریکا هستیم.برجام هنوز نیمه جان است و اقتصاد کشور بیمار و عملا در همه عرصه ها ناکارآمدی در حل بحرانها صدای مردم را در آورده با اینحال گویا مقامات مملکت اعتدال و میانه روی را کنار گذاشته و حالا کم کم شمیشر را از رو می بندند.

تهدید بستن تنگه هرمز در سخنان آقای روحانی که با واکنش سخت ترامپ مواجه شد از یک طرف و سپس اذعان آقای روحانی در جلسه هیأت دولت مبنی بر اینکه ما تنگه های زیادی داریم که بخواهیم ببندیم! نشان داد که طرفین به زبان تهدید سوق داده شده و حالا فقط عرصه رسانه ای جنگ نرم در هر طرف کار را به دست گرفته و مشغول مهمات رسانی است.

هر چند که مقامات نظامی کشورمان از جمله سرلشکر رضایی و سرلشکر باقری نیز در سخنان و توییت های خود طی هفته گذشته آمریکا را تهدید کردند و به مخاطب گفتند که قدرت نظامی ایران را جدی بگیرند و این حرفها در حقیقت مکمل صحبتهای آقای روحانی خطاب به ترامپ بود که گفت با دم شیر بازی نکنید!

بهرحال میدان جنگ لفظی بسیار گسترده و پهن شده است.جنگ اقتصادی و سایبری کم نداشتیم که این جنگ روانی و پرخاشگرانه ای هم آغاز شد.بیخود نبود که ترامپ پاسخ محکمی داد که ما را تهدید نکنید وگرنه کاری می کنیم که تاریخ به خود ندیده است. جالب اینجاست که هر کدام از طرفین تقصیر را گردن دیگری می اندازد و گویا ما این وسط باید شاهد این مناظره خشن باشیم که سرانجامی جز ناامنی و ناآرامی نخواهد داشت.

جالب آنجا بود که مقامات ارشد استرالیا به تلویزیون ای بی سی گفتند  معتقدند که آمریکا آماده حمله به توانمندی های اتمی ایران  شاید تا ماه آینده باشد و استرالیا در فکر آن است که در شناسایی اهداف احتمالی کمک  کند.

همین اظهار نظر البته با اما و اگرهایی همراه بود اما تا همینجا معلوم است که سایه جنگ در حال بازگشت است.

نکته دیگر اینکه در همین ایام بود که حوثی ها در تنگه باب المندب نفت کش های سعودی را مورد هدف قرار دادند و نشان دادند که براحتی می توانند مزاحمت و ناامنی ایجاد کنند. اگر به همین سیاق بخواهیم تهدیدات آقای روحانی را در مورد بستن تنگه هرمز را هم جدی بگیریم ، در می یابیم که ادبیات و درگیری کلامی کم کم از حرف به عمل تبدیل می شود و این راهی بی بازگشت خواهد بود.

عرصه تقابل ما با آمریکا یک میدان نابرابر است و در بحران اقتصادی کنونی و انبوه نارسایی ها و معضلات اجتماعی که در کشور داریم ، هر چیزی می تواند تبدیل به هیزمی برای آتش تنور جنگ باشد.

سخنان سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس در همدان که بازتاب بسیار گسترده ای داشت نشاندهنده ضعف درک و احاطه بر دیپلماسی کلامی و حساسیت های آنست. سردار سلیمانی اینبار نه تنها از موضع شخص خودش و حتی نیروی قدس بلکه از طرف ملت ایران و در حقیقت بجای رئیس جمهور نیز سخن گفت و آمریکا و ترامپ را شدیدا تهدید کرد.

سرلشکر سلیمانی خطاب به ترامپ گفت:«یادتان باشد طرف حساب شما من هستم و نیروی سپاه قدس، نه تمام نیروهای مسلح». او افزود، اگر جنگی اتفاق بیفتد، نتیجه آن “نابودی همه امکانات شما و پیروزی ما است”.وی در همین سخنرانی گفت:« جنگ را شما شروع می کنید اما ما به پایان می رسانیم، بروید از پیشینیان خود بپرسید. پس ما را تهدید به کشتن نکنید. ما آماده هستیم در مقابلت بایستیم.»

آنچه که می توان از این جنگ کلامی نتیجه گرفت اینست که ما در آستانه وضعیت بغرنجی قرار گرفته ایم که تبعات سنگینی خواهد داشت بویژه بعد از آنکه تحریم های آمریکا تا چند ماه دیگر بازخواهند گشت.پس به جای تهدیداتی که فقط هزینه ساز هستند بهتر است به فکر آب و برق و ارز مملکت باشیم که فساد فراگیر نهادینه شده سرتاپایمان را ویران کرده است.

 

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here