حسین صفوی

چندین روز است که شهرهای کرج و اصفهان و شیراز و تهران و برخی شهرهای کوچک دیگر ناآرام هستند. این ناآرامی ها تداوم همان اعتراضات دی ماه ۹۶ و ادامه مطالبات مردمی است. مطالباتی که هیچ یک از مقامات مسئول برای برون رفت از مشکلات آن راه حلی نداد و این اعتراضات هم اکنون آتش زیر خاکستری است که دیر یا زود کم کم گسترش می یابد.

در حالی که سراسر دستگاه اقتصادی کشور قفل شده و آقایان روحانی و جهانگیری و تیم اقتصادی هیچ راه حلی ندارند و سکوت کرده اند.سکوت روحانی به قدری عجیب بود که دست آخر امروز سخنگوی او اعلام کرد که بزودی در تلویزیون آقای روحانی با مردم گفتگو خواهد کرد.

اما به واقع راه حل چیست؟ چرا وضعیت اقتصادی مملکت درمانی ندارد؟گره کار کجاست؟

در این وانفسا که هم با اعتراضات جدیدی مواجه هستیم،احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، بازداشت شد.تغییر و تحولات در بانک مرکزی جمهوری اسلامی در پی بحران افزایش شدید نرخ ارز و انتقادات بسیار از عملکرد بانک مرکزی صورت گرفت. حال باید دید سرنوشت این بگیر و ببندها به کجا می انجامد چون بسیاری از نخبگان اقتصادی اعلام کرده اند که با شروع تحریم ها موج فشار و نابسامانی ها افزایش پیدا می کند.

همزمان با بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، ۲۰ نماینده مجلس نیز در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار ممنوع الخروجی ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی شدند. به گفته این نمایندگان، خانواده آقای سیف در استرالیا به سر می برد و احتمال دارد او بدون رسیدگی به تخلفات احتمالی اش، برای همیشه از ایران خارج شود.

خروجی اقدامات قوه قضاییه و مجلس طبعا بر روی کار دولت تأثیر می گذارد اما آنچه که مهمتر است واکنش دولت و اقدامات جدید آنست.دولت بایستی جنگ اقتصادی را رسما بپذیرد و با تغییر روش ها در تثبیت قیمت ارز کوشش جدی کرده و آثار تحریم ها را خنثی کند.

ضمن اینکه موج نارضایتی ها نیز بایستی بررسی گردد. هر چند که مقامات کشورمان گویا هنوز به جمعبندی دقیقی نرسیده اند که چه باید کرد و راه کار مشخصی ندارند.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در پی انتشار برخی دعوت ها در فضای مجازی برای تجمعات اخیرا گفت: در یک ماه گذشته ده ها دعوت تحت عنوان اعتراض به گرانی و وضعیت معیشتی در فضای مجازی و در سطح وسیع منتشر شد که عمده آنها منشاء خارجی داشته است اما توسط افرادی در داخل و در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است.واکنش عاقلانه به مشکلات اقتصادی نه پاک کردن صورت مسئله است و نه دامن زدن به آن، بلکه در این مقطع حساس، حفظ آرامش، وحدت و انسجام در بین اقشار مختلف مردم با یکدیگر، مردم با مسئولان و در بین مسئولان و نهادها از ضروریات است.

آقای سامانی همه را به حفظ آرامش فرا می خواند اما نمی بیند که مردم با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؟طبعا موج رسانه ای برای اعتراضات تأثیرگذار است اما موج انفعال دولت و مقامات کشورمان مخرب تر بوده و دلزدگی و سرخوردگی و شکاف بین ملت و حاکمیت را دامن زده است.

بوضوح می توان گفت که فرصت زیادی نداریم و بایستی کمربندها را محکمتر بست و برای چند ماه آینده جهت مقابله با تحریم ها برنامه ریزی کنیم در غیراینصورت هیچ ساحل نجاتی برای این کشتی طوفان زده قابل تصور نیست.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here