سعید ایزدی

اینروز ها همه داریم می نالیم که ما را چه شده است.این چه وضعی است و دولت چرا سردرگم بوده و هیچ راه حلی ندارد؟قیمت ارز سر به فلک کشیده و طلا بی ثبات است و بازار در رکود عجیبی است… به قدری کافی از خودمان گفته ایم.اما کمتر به آثار تحریم ها واقف بودیم.نخواستیم ببینیم و نخواستیم بنشویم.

به کشور همسایه یعنی ترکیه نگاه کنید.تحریم های آمریکا علیه آن آغاز شد و اثرات آن نیز مشهود است.. لیر ترکیه در جریان معاملات روز جمعه بازار ارز، ۱۴ درصد دیگر در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد وهر دلار آمریکا در مقابل ۶ لیر ترکیه مبادله شد.
ارزش لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی و تحت تاثیر بحران اقتصادی حاکم بر این کشور سیر نزولی به خود گرفته بود ولی با افزایش تنش سیاسی با آمریکا این روند طی هفته جاری تشدید شده است. بر این اساس طی سال جاری میلادی لیر ترکیه بیش از ۳۰ درصد ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است.
همزمان با ادامه سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، دونالد ترامپ با صدور فرمانی تعرفه واردات فلزات از ترکیه را دو برابر کرد. ترامپ تاکید کرده که از این پس تعرفه واردات فولاد ساخت ترکیه به آمریکا ۵۰ درصد و تعرفه واردات آلومینیوم ۲۰ درصد خواهد بود.

دقت کنید :‌جنگ اقتصادی ، یک جنگ ساده نیست. چند وجهی است. حالا ترکیه نیز در گیرودار این جدال با آمریکا قطعا بایستی محاسبات خاص خود را بکند.

حالا آنها که می گویند تحریم ها هیچ اثری ندارد یا می توانیم مهار کنیم بایستی پاسخگو باشند یا حداقل برای برون رفت از مشکلات فراگیر و اثرات شدید آن چاره ای تازه بیاندیشند. همین امروز بود که خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سناتور فرانسوی گزارش داد: قرارداد صادرات گاو به ایران از منطقه نورماندی در شمال فرانسه، به دلیل اجرایی شدن تحریم های جدید آمریکا علیه ایران متوقف شده است.
بدنبال اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران پس از خروج دونالد ترامپ از برجام، بسیاری از شرکت های فرانسوی از جمله شرکت نفتی توتال و شرکت اتومبیل سازی پ اس آ (پژو سیتروئن) از ادامه فعالیت اقتصادی در ایران صرف نظر کردند. حالا صنایع کشاورزی و دامپروری نیز به آن افزوده شده است.

به همه اینها افزایش قیمت دلار و سکه را نیز اضافه کنید. بخوبی می بینید که موضوع تحریم ها یک جنگ روانی نیست.دولت باید این موج را مهار کند در غیراینصورت با شرایط خاصی مواجه می شویم. شرایط خطیری که دیگر نمی توان هیچ راه برون رفتی پیدا کرد.

قفل شدن در تحریم ها مانند گرفتاری در مرداب است. هر چه دست و پا بزنیم بیشتر فرو می رویم. تا دور بعدی تحریم ها ۳ ماه بیشتر وقت نداریم. یا اروپایی ها همراهی خواهند کرد و به ما تضمین عملی و عینی می دهند یا اینکه باید از برجام خارج شده و شمشیر را از رو ببندیم.

حالا باید نهیبی هم به دوستان تندرو بزنیم که در مجلس آقای ربیعی را استیضاح کردند. این کارها هیچ خدمتی به دستگاه اقتصادی و رشد اشتغال نخواهد کرد.مملکت در بحرانها و جدالهای درونی بیشتر فرو می رود و البته دود آن به چشم همه خواهد رفت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here